POST

Omega 3'ün Faydaları Nelerdir (2)

Yüksek tansiyon'un kontrol altına alınmasında bir diğer koruyucu önlemimiz ve tedavi yöntemimiz bol miktarda omega 3 yağlarını tüketmektir. Omega 3 yağ asidi çeşidi şunlardır: ALA (Alfa-Linolenik Asit)' ten türeyen EPA (Eikosapentaenoik Asit), DHA (Dokosaheksaenoik Asit)' dır. Günde ortalama 10 gramdan fazla Omega-3 yağ asidi yiyen Grönland Eskimoları’nın beyin kanaması ve kalp krizi ile neredeyse hiç tanışmadıklarını unutmayın. Hu vd. (2011) diyet ile alınan balık ve omega-3 PUFA’lar ile kardiyovasküler ölümler (özellikle kalp krizi) arasında zıt ilişki olduğunu tespit etmişler ve kardiyovasküler hastalıklar üzerine balığın koruyucu etkide olduğunu öne sürmüşlerdir. Cilt ile dost olan badem yağı özellikle cilt lekelerinde, yanıklarda ve egzama türü sedef hastalıklarında çok koruyucu olduğu söylenmektedir. Sadece yaralarda değil saç derisinde oluşan kaşıntılar, pullanmalar her türlü deri döküntüsü ve alerjik durumlarda badem yağının faydası bulunmaktadır. Diyete omega 3 eklenmesinin hipertansiyon, sinirsel hastalıklar, diyabet gibi birçok hastalıkta da etkisini araştırmak adına çalışmalar da bulunmaktadır. Omega 3 (alfa-linolenik asit), Omega 6 (linoleik asit) ve Omega 9 (oleik asit)’dan oluşan omega yağ asitlerinin beyin gelişimi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, koroner kalp hastalıklarının önlenmesi gibi fonksiyonları bulunmaktadır.

Omega3, organizmada antiinflamatuvar, ağrı kesici, kanın pıhtılaşmasını önleyici ve hücre çoğalmasını(farklılaşmasını) önleyici maddelerin öncüsü iken omega 6, inflamatuvar, ağrı oluşturan ve hücre farklılaşması ve çoğalmasını sağlayan maddelere öncülük yapar. Beynin gri maddesinin önemli bir bileşenidir, ayrıca retina, testis, sperm ve hücre zarlarında bulunur. 'iminin sağlıklı oluşunu ve diş sağlığı için de gerek duyulan bir vitamindir. Sağlıklı olmak için omega-3 yağlardan zengin beslenmemiz lazım. Omega-3 Yağ Asitleri Üçe Ayrılır. Vücudun yağ depolamasını engelliyor. Katı yağ olarak tereyağ, iç yağı, kuyruk yağı, sıvı yağ olarak sızma zeytinyağı kullanın. Not 1: Testte sıcak suya, balıkyağı kapsülü bir iğne yardımıyla delinerek içerisindeki sıvı boşaltılır ve posası da içerisine atılır(kapsülün kendisini de yutuyoruz sounuçta). Anavatanı Afganistan ve İran olan bademin birde değişik bir geçmişi vardır. Doğal form olan “Trigliserid” formundadır. İkincisi ise tüm dünya için geçerli olan deniz kirliliğidir. Kolesterolünüzün dengesini eşitlemek için iyi ve ya kötü olan kolesterolü sağlamak istiyor iseniz badem yemeniz bunu kesinlikle sizlere sağlayacak ve bu dengenin eşit olmasına katkıda bulunacaktır. Günde en az 5-6 adet badem yemeyi alışkanlık haline getiriniz.

Günde 2-3 gram Omega-3 kazanmanız yeterli olacaktır. Omega-3 yağları ısıtıldıkları zaman çabuk oksitlenirler ve besin değerleri azalır. Peki başka hangi bitkiler Omega-3 içerir? Hangi formu daha etkili? Ayrıca çatlayan dudaklara gebelik sonrası oluşan karın ve meme çatlaklığı için koruyucu bir serum olduğunu hatırlatmak isteriz. Haftada 2 kere somon balığı gibi omega-3 yönünden zengin bir balık yerseniz, kandaki omega-3 seviyenizi arttırabilirsiniz. Haftada 3 öğünde yaklaşık 200 gram yağlı balık tüketmek, bünyenin ihtiyacı kadar omega-3 kazandırır, ancak balığın pişirme yöntemi de önemli. Hal böyle olunca da yediklerimizden eskisi kadar Omega-3 alamıyoruz. Doğum kilosunda ne kadar etkili? Bayanların makyaj ve güzellik üzerine ne kadar değer verdiklerini hepimiz biliriz. Bu yönde yapılan deneylerden birinde kalp hastalarına ameliyat öncesinden başlamak üzere düzenli şekilde Omega 3 kapsülleri verildi. Uzun süre omega 3 bakımından yetersiz beslenirseniz saç ve cilt kuruluğu, egzama benzeri alerjiler, kepek, göz kuruluğu ve dikkat eksikliği başta olmak üzere bazı belirtiler yaşayabilirsiniz (3). Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu omega 3 yağ asitlerinin damar sertleşmesine karşı faydalı olduğu da tespit edilmiştir.

Omega yağ asitleri genel olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine, beyin gelişimine, koroner kalp hastalıklarının önlenmesi gibi birçok fonksiyona sahiptir. Omega 6; mısır yağı, soya fasulyesi yağı, ayçiçek yağı, aspur (yalancısafran) yağı, ceviz, balkabağı çekirdeği ve keten tohumu yağında bulunur. Hatta yosun yağından ve keten tohumundan bile takviye üretmek mümkün. Ama insan ekmek yerken bile protein almış oluyor. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar omega 3’ün hipertansiyon, lupus ve romatoid artrit gibi bağışıklık sistemi hastalıklarının önlenmesinde önemli bir rolü olduğunu ortaya koyuyor (1,2). Bu durumda omega yağ asitlerini içeren gıda takviyeleri kullanabilirsiniz. Fakat bütün yağ asitleri için bu geçerli değildir. Omega 3 yağı boy uzatır: İçerisindeki çoklu doymamış yağ asitleri ile birlikte omega 3, çocuklardaki boy gelişimi için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Tedavi olarak genellikle suni gözyaşı damlaları, gözyaşı jelleri, Omega 3 kullanımı, gözyaşı kanallarını kapatma (Punktum plug) tavsiye edilir. 'erinde yüksek A vitamini bulunur ve bu da gebelikte sakıncalıdır. Ancak balık yağı ürünleri ile birlikte hamilelik vitaminlerinin kullanılması A, D ve E vitamini gibi bazı vitaminlerin aşırı alımına neden olabilir. Yüksek glisemik indekse sahip yani kan şekerini hızlı yükselten karbonhidratların devamlı fazla yenmesi kanda insülin hormonunun hep yüksek olmasına, doygunluğun kısa süreli olmasına, acıkma ataklarına ve kilo almaya neden olur. Yukarıda beslenilen sağlık yararlarının yanında aynı zamanda kilo vermeye çalışan kişilere de yardımcı olur.

Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak cildi renklendirir. Sigara damarları daraltıp kandaki oksijen taşıyan hemoglobin hücrelerine zarar vermesi sonucu kan dolaşımının yavaşlamasına yol açar ve cildin solgun, sağlıksız bir hâl almasına neden olur. Kışın kansızlık sizin daha fazla üşümenize neden olur. Eğer bu yan etkilerden biriyle karşılaşırsanız derhal balık yağı almayı bırakın ve doktorunuzu arayın: Ateş, titreme, kas ağrısı, grip semptomları, göğüs ağrısı ve düzensiz kalp atışı. Yağsız kas kütlesi'dir. EPA ve DHA da kas sentezlemeyi hızlandırdığı ve kas bozulmasını da engellediği için, kas geliştirme yolculuğunuzda size büyük destek sağlayacaktır. Düzenli egzersizle hem vücut hem cilt sağlığını korumak mümkündür. 'ının moleküler yapısı vücut tarafından hemen sindirime uygundur. Bu özellik, mantıklı düşünmeyi, zihinsel çevikliği ve genel olarak beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler. Ben de hergün 1 ceviz veriyorum, haftada 1 de balık yediriyorum. http://oceanplusfiyatismb.webdeamor.com/besin-takviyeleri-ve-bitkisel-ilaclar-nelerdir Eczacıya bana 5 yaşındaki kızımın içebileceği ve reddetmeyeceği bir balık yağı önermesini söylemiştim. Peki annelerin verdiği balık yağı ne için tüketilir?