POST

Balık Yağı Hapı Faydaları Nelerdir (2)

Omega-3 tüketenlerde koroner kalp hastalığına bağlı ölümler daha düşük bulunmuştur. Omega-3 yağ asitleri ve omega-6 yağ asitleri delta-6-desaturaz için yarışma yaparlar. Bu gıda Omega3 yağ asidi EPA ve DHA içerir. Bitkilerde bulunan ALA ve hayvanlarda bulunan EPA ve DHA olmak üzere 3 ayrı yapıda bulunurlar. Omega-3, derin deniz balıklarında bol miktarda bulunan bir yağ asididir. Bu grupta bulunan yağ asitleri DHA, EPA ve ALA‘dır. EPA ve DHA kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Böylece tüm vücut sağlığının korunmasına yardımcı olur. Omega 5 hasarlı hücreleri onarmaya, cilt, prostat ve kolon kanserlerini önlemeye yardımcı oluyor. İki adet köpük bardak ve iki farklı markanın omega 3 tabletleri farklı köpük bardaklar içerisindeki sıcak , kaynar bir su içerisine tabletler toplu iğne ile delinip atılıyor. Balen omega 3, İçeriğinde EPA ve DHA bin mg'lık iki yüz adet sığır jelatin içerir. Enzimatik desaturasyon işlemi ile ALA, EPA ve DHA üretir. Omega-3 yağ asitleri, kirli havanın kalp ve yağ dokusu üzerindeki olumsuz etkilerine karşı koruma sağlamaktadır.

Omega 3’e göre çok fazla miktarda alınan omega 6’nın kronik enflamasyona, kronik kalp hastalıkları, artrit ve kansere neden olabileceği düşünülüyor. Kemoterapi gören kanser hastalarının kas kaybını engellemeye yardımcı olan balık yağı, siz uykudayken bile metabolik olarak aktif olan kaslarınızı koruyacak ve daha fazla kalori yakmanıza neden olacaktır. Balık ve yağlı tohumlarda bulunun omega 3, çocuklarda obeziteyi engellemeye yardımcı. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Balık tüketimiyle alınan omega 3 yağ asitlerinin; görmeyi tehdit eden "yaşa bağlı sarı nokta hastalığı" ve kadınlarda göz kuruluğu riskini azalttığını gösteren bazı veriler mevcut. http://oceanplusbalikyagiitw.eblogmall.com/balk-yagnn-saca-faydalar-2 Hayatınızda bazı değişiklikler yaparak işe başlayabilirsiniz. NSC raporundan okuduğum, 2011’de yapılan bir çalışma sonucuna göre; Türkiye’deki deniz ürünleri tüketimi kişi başına yıllık 7.3 kiloyken, et tüketimi, kişi başına 33.43 kilo. Omega 3'ün vücut açısından birçok faydası olduğu vurgulanırken, genelde takviye alımının iştah açtığı ve kilo aldırdığına dair sorular akıllara gelir. Yaklaşık 5000-10000 yıl önceki tarım devrimi sırasında, insanlar omega-6 yağ asitlerin alımının artmasına neden olan daha fazla tahıl yemeğe başladılar.

Geğirmeye neden olur mu? Unutmayın, Omega-3 yağlarını yeterince alamazsanız ürettiğiniz hücrelerinizin zarları yeteri kadar sağlam olmaz. Doğal kaynaklardan yeteri kadar omega-3 alamayan kişiler –ki büyük bir çoğunluk böyledir- mutlaka balık yağı kullanmalıdırlar. Omega 3 yağ asitlerinin vücuttaki organlar için ne kadar önemli olduklarını düşününce, yağ asitleri seviyesinin vücutta eksikliğe uğramış olmasının vücut bölümleri, cilt gibi eller ve ayaklar gibi, saç, tırnaklar gibi uzuvlarda etkilerini bu eksiklik sürdüğü sürece görebilir ve farkına varabiliriz. Bayanların makyaj ve güzellik üzerine ne kadar değer verdiklerini hepimiz biliriz. Aynı şekilde dünyanın çeşitli bölgelerinden uzmanların görüşleri de yine insanların bu türden takviyelerden ziyade doğal besinleri tercih etmesi yönünde. Toksinlerden daha az etkilenmek, ağır metal zehirlenmesi riskini azaltmak için bebek balıklar tercih edilmelidir, çünkü balıklar yaşlandıkça ağır metal ve toksin yükleri artar. Bu balıklar yerine özellikle tam bir omega 3 deposu olan somon veya hamsi, palamut ve lüfer tercih edilebilir. Ramazan-Şerif geldi. Müslümanlar bu ayda nefislerini terbiyede eden ve kendilerine farz kılınan oruç ibadetini yerine getirecekler. Hücre gelişimine yararlı Tavuk Yumurtasının içinde A, B, D ve E vitaminleri bulunmaktadır. Uzun süre pişirilen Tavuk Yumurtaların sindirimi güçleşir ve uygulanan pişirme yöntemine göre B grubu vitaminlerde kayıplar oluşur.

Proteinler, amino asit adı verilen yaklaşık yirmi çeşit yapı taşından oluşur ve bunların bir kısmı diğer amino asitler kullanılarak vücudumuzda üretilebilirken dokuz amino asit vücutta üretilemez ve besinlerden alınması şarttır. Eklemlerde iltihap oluşması dolayısıyla şişme ve ağrılar yaşanması durumu olan artrit, ağrılı ve kesinlikle tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Bu hastalık kontrol altında tutulabiliyor, ancak tedavi edilemiyor. 'amayacağı yerde saklayınız. Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık ve ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışınız. Gebelik ve emzirme döneminde ki kadınların omega 3 kullanması bebeklerinin beyin gelişimini arttırmakta oldukça etkilidir. Möller’s Omega-3 tek başına kullanıldığı takdirde hamilelik veya emzirme döneminde güvenle kullanılabilir. İşte omega-3 yağ asitleri antienflamatuar, analjezik, antitrombotik ve antimitojenik özellikleri ile omega-6 metabolitlerinin etkilerini dizginlerler. Omega 3 yağ asitleri tempolu sporlar sonucu görülen astım krizlerini önlemek için de kullanılmalıdır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yağ ve yağ asitleri vardır. Bu yüzden çiğ insan sağlığında hücre yapımına yararlı Yumurtanın yemek doğru değildir. Eğer doğru söylüyorsa labaratuar tahlilleri ve analizlerini bütün halkıyla paylaşması gerekir. Balık yağının yararlarından faydalanmak için civa kurşun ve diğer ağır metaller ile kirletilmemiş balıktan elde edilen farmasötik kalitede balık yağı kullanmak gerekir. Hayvasal kaynak özellikle soğuk su ve derin dip balıklarının yağı ile doğal beslenen hayvanların et süt ve yumurtalarıdır.